Kontakt z naszym Hospicjum

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Dziewiętnaście osób wzięło we wtorek udział w szkoleniu dla wolontariuszy zorganizowanym przez Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie. W tej grupie znaleźli się uczniowie, studenci, emeryci i osoby czynne zawodowo. Choć różni ich wiele, łączy jedno: chęć bezinteresownej pomocy innym ludziom.

– Zawsze miałam potrzebę, żeby pomagać innym – mówi gimnazjalistka Ania. – Gdy dowiedziałam się, że taka możliwość jest w Stowarzyszeniu Hospicjum Domowe, od razu zdecydowałam się tutaj przyjść.

Panią Jolantę do zajęcia się wolontariatem zachęcał m.in. syn, który jest misjonarzem w Afryce. – Ale sama też od dawna o tym myślałam – mówi pani Jolanta. – Mam chorą mamę, której nie mogę pomóc, bo mieszka daleko. Dlatego chciałabym spróbować pomoc komuś innemu. Nie wiem, czy sobie poradzę. Jednak jeśli nie spróbuję, nigdy się nie przekonam.

Szkoleniem adeptów wolontariatu zajęły się członkinie Stowarzyszenia: psycholog Anna Pasieczna i Stanisława Gutalska oraz Maria Olszak-Winiarska, pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem w pracy hospicyjnej i opiece długoterminowej.

Uczestnicy zajęć wysłuchali wykładów o prawach i obowiązkach wolontariuszy, zagadnieniach medycznych związanych z opieką hospicyjną oraz psychologicznych aspektach pracy wolontariuszy.

Dowiedzieli się z jakimi problemami mogą spotkać się w pracy i jak sobie z nimi poradzić. Usłyszeli, jak ważny jest pierwszy kontakt z podopiecznym, bo to od niego w dużej mierze zależy, jak wyglądać będzie dalsza relacja. Podczas szkolenia mówiono też o tym, że istotną rolę w kontakcie wolontariusza z podopiecznym pełni zaufanie, oraz o tym, że dobry wolontariusz powinien umieć zapewnić osobie, która otacza opieka, poczucie bezpieczeństwa.

Prowadzący szkolenie podkreślali, jak ważna w relacjach z podopiecznymi jest rozmowa. Także na te najtrudniejsze tematy. – Rozmowa to podstawa – mówiła uczestnikom szkolenia Maria Olszak-Winiarska. – Tymczasem, gdy w grę wchodzą trudne tematy, nie każdy sobie z tym radzi. Nie każdy potrafi rozmawiać o chorobie, o śmierci… Ale można i trzeba się tego nauczyć.

Prowadzący szkolenie życzyli nowym wolontariuszom dużo wyrozumiałości, cierpliwości i empatii w pracy z podopiecznymi.

– Cieszymy się, że tyle osób chce poświęcić się pomocy innym – mówi prezes stowarzyszenia Tadeusz Boniecki. – Mamy nadzieję, że zorganizowane przez nas szkolenie pomoże naszym wolontariuszom w pracy. Przed nimi wiele wyzwań, ale jestem przekonany, że świetnie sobie z nimi poradzą.

– Po szkoleniu czuję się bardziej pewna siebie – przyznaje wolontariuszka Ania. – Wiem, na co zwrócić uwagę, jak pomóc i w jaki sposób reagować w różnych sytuacjach. Teraz mam jeszcze więcej zapału do pracy.
Nowi wolontariusze będą pomagać podopiecznym chełmskiego hospicjum oraz angażować się w akcje charytatywne organizowane przez stowarzyszenie.

Wtorkowe szkolenie można było zorganizować dzięki pomocy Marzeny Kwiatek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10, która udostępniła salę na zajęcia. Serdecznie dziękujemy.