Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie uruchamia grupę wsparcia dla osób po chorobie nowotworowej.

– Jesteśmy na etapie zbierania zgłoszeń od osób, które chciałyby skorzystać z tej formy pomocy – informuje Tadeusz Boniecki, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego w Chełmie. Dodaje, że będzie to pierwsza i na razie jedyna tego typu grupa wsparcia w Chełmie. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Lwowskiej 12/4 (obok drogerii Rossmann).

Z inicjatywą powołania grupy wsparcia wszyły osoby, które są w trakcie leczenia choroby nowotworowej, albo wyszły szczęśliwie z tej choroby. – Z rozmów z nimi wynikało, że mają wiele problemów, również emocjonalnych. Nie mogą bądź nie chcą o nich rozmawiać z rodziną, a przychodzą trudne chwile, jak np. ponowne badania i obawa czy choroba nie wróci. W takich momentach zawsze jest łatwiej porozmawiać o sowich bolączkach z kimś, kto przechodził ten sam etap – tłumaczy Anna Pasieczna, psycholog.

Osoby, które zdecydują się wziąć udział w spotkaniach, mogą liczyć na wsparcie psychologa, prawnika, pedagoga. – W zależności od potrzeb będziemy zapraszać również specjalistów innych dziedzin – deklaruje prezes Boniecki.

Przy stowarzyszeniu od trzech lat z powodzeniem funkcjonuje grupa wsparcia dla osób będących w żałobie. – Widać, że grupa jest potrzebna. Kilkanaście osób przychodzi regularnie. Ludzie czują się dobrze, mówią, że nie wyobrażają sobie miesiąca bez spotkania, zaprzyjaźnili się, znają swoje problemy. Inaczej też postrzegają odejście bliskiej osoby – wyjaśnia Boniecki.

W tej grupie pomocą i radą służą duszpasterz oraz psycholodzy.
 

Pomóż i Ty

Już od października rusza kolejna edycja akcji na rzecz stowarzyszenia „My pomagamy, ty też możesz”. Jej pomysłodawcą i koordynatorem jest Mateusz Siewielec, honorowy członek stowarzyszenia.

– Młodzież z niemal wszystkich chełmskich szkół ponadgimnazjalnych zbierała pieniądze na zakup łóżek rehabilitacyjnych dla podopiecznych hospicjum. W akcję włączyło się Przedszkole Miejskie nr 13 i Młodzieżowa Rada Miasta. Kupiliśmy wówczas trzy łóżka. W tym roku szkolnym chcemy kontynuować zbiórkę – mówi Siewielec. Który został koordynatorem także w tym roku.

– Przy okazji będziemy prowadzić akcję informacyjną na temat działalności hospicjum i uwrażliwiać ludzi na potrzeby osób starszych i chorych. Samorządom szkół pozostawiamy dowolność w prowadzeniu zbiórki. Może to być koncert, impreza sportowa czy kwestia uliczna – dodaje Boniecki.
 

Pod choinkę płyta z kolędami

W hospicjum trwają przygotowania do wydania płyty CD z kolędami. Dochód z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na cele statutowe stowarzyszenia.

Do nagrań zapraszamy samorządowców, schole działające przy chełmskich parafiach, znanych chełmian, którzy osiągnęli sukces muzyczny oraz dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola.

Płyta ma ukazać się jeszcze w tym roku przed świętami Bożego Narodzenia, a jej promocja zaplanowana jest na 6 grudnia w mikołajki.
 

Dorota Mądral
Super Tydzień Chełmski