Kontakt z naszym Hospicjum

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Już od lutego Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego rusza z akcją bezpłatnego rozliczania PIT w zamian za przekazanie 1 proc. podatku na rzecz stowarzyszenia.

Roczne rozliczenia z urzędem skarbowym pomoże wypełnić biegła księgowa Maria Koguciuk. Zainteresowani mogą zgłaszać się w każdy poniedziałek do siedziby biura stowarzyszenia przy ul. Lwowskie 12.4, I pięto (wejście od pl. Kupieckiego), w godz. 14-16. W przypadku dużego zainteresowania akcją będzie można indywidualnie umówić się w innym terminie. Czyste formularze będą dostępne na miejscu, więc nie trzeba przynosić ich ze sobą.

– Księgowa pomoże i doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1 proc. chełmskiemu hospicjum – mówi Tadeusz Boniecki, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego.

W ubiegłym roku stowarzyszenie, jako organizacja pożytku publicznego, po raz pierwszy pozyskało pieniądze z 1 proc. – Cieszymy się bardzo, bo darczyńcy przekazali nam ponad 25 tys. zł. W większości byli to chełmianie, ale mieliśmy również darowizny od mieszkańców innych miast Polski. To bardzo duża kwota dla nas, jako stowarzyszenia zajmującego się ludźmi ciężko chorymi. Za pozyskane pieniądze kupiliśmy sprzęt: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentrator tlenu, którego nie mieliśmy, a jest bardzo potrzebny nasz podopiecznym – mówi prezes Boniecki, apelując by w tym roku również podczas rozliczeń podatnicy pamiętali o hospicjum. – Naszym celem jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej oraz ich rodzinom. Nadal chcielibyśmy inwestować w sprzęt niezbędny przy opiece nad chorymi w domach. W przyszłości myślimy o utworzenie stacjonarnego hospicjum – tłumaczy prezes.

– Zapraszamy emerytów i rencistów. Otrzymają oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS: To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podstawowej – mówi Maria Koguciuk, biegła księgowa. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego, musi się jednak samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1 proc. właśnie chełmskiemu hospicjum, wyręczymy go w tym.

Do akcji mogą włączyć się również osoby, które chciałyby w ramach wolontariatu pomóc innym w rozliczaniu zeznań podatkowych. – Jeśli ktoś chce zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka, ma ku temu wyjątkową okazję – zachęca Boniecki.

Działalność hospicjum mogą wesprzeć 1 proc. podatku również osoby, które samodzielnie wypełniają swój PIT. Wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1 proc. podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Członkowie stowarzyszenia pomagają bezpłatnie mieszkańcom Chełma i powiatu chełmskiego w zakresie niektórych czynności pielęgnacyjnych, udzielają wsparcia psychologicznego, duchowego i prawnego, wolontariusze odwiedzają chorych, rozmawiają z nimi, czytają, robią drobne zakupy. Przy stowarzyszeniu działa grupa wsparcia dla osób będących w żałobie, wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Działalność hospicjum opiera się na wolontariacie. – Niestety, aby działać skutecznie, czasem dobre chęci, zaangażowanie i poświęcenie wolontariuszy to za mało. Niezbędne są także pieniądze. Dlatego wielkim wsparciem będzie dla nas każdy procent przekazany dla hospicjum – mówią członkowie stowarzyszenia.

Dorota Mądral
Super Tydzień Chełmski