Kontakt z naszym Hospicjum

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

„Wiara a jakość posługi” pod takim hasłem w Radomiu w dniach 26-28 września odbyła się VII Konferencji Wolontariatu Hospicyjnego. Nasze Stowarzyszenie reprezentowali: Tadeusz Boniecki, Bożena Kudaruk i Jerzy Masłowski.

Konferencja zaczęła się wykładem o. prof. dr hab. Jacka Salija z Warszawy. Następnie odprawiona została Msza Święta w intencji uczestników, której przewodniczył ks. bp dr Henryk Tomasik.

Drugi dzień tego wyjątkowego spotkania wspólnoty Hospicyjnej z całej Polski rozpoczął swym wykładem ks. dr Jacek Kucharski, który mówił o Pawłowej wierze w posłudze chorym. Natomiast prof. dr hab. Józef Binnebesel mówił o tanatopedagogice w kontekście idei hospicyjnej. Przekonywał nas, że każdy człowiek jest doskonały i ma przyrodzoną konieczność bycia kochanym, a istotą wszelkiego działania jest miłość. Podkreślił tez , że w dzisiejszym świecie nie porusza się tematu śmierci, a przecież jest ona naturalnym i nienaruszalnym elementem życia.

„Potrzeby i oczekiwania chorego i jego rodziny” taki temat wybrał na swój wykład dr Bogusław Stelcer. Przypomniał, że rodzina składa się z ludzi którzy pozostają zjednoczeni ze sobą wspólną przeszłością i przyszłością, a zazwyczaj połączeni są więzami krwi oraz małżeństwa. Mówił o filozofii hospicyjnej, która podkreśla znaczenie rodziny i jej zaangażowanie w opiekę nad swoim bliskim. Dr Beata Dobrowolska natomiast wygłosiła wykład noszący tytuł „ Etyka troski w opiece hospicyjnej”, a kolejnym prelegentem był ks. dr Waldemar Seremak SAC, który mówił o wzorze wiary i jej pogłębiania dla wolontariusza hospicyjnego.

Jeden z sobotnich wykładów nosił tytuł „Jak można pomóc w chorobie nowotworowej?”, a wygłosiła go od lat oczekiwana na naszej konferencji prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko. W swej wypowiedzi podkreślała mocno, jak ważne jest przywrócenie stanu psychicznego chorego sprzed jego choroby, akcentowała jego potrzeby i oczekiwania Stwierdziła również, że aby pomagać choremu, trzeba mieć wyobraźnię, ponieważ nie ma dobroci bez wyobraźni.

Prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan był kolejnym bardzo oczekiwanym gościem na konferencji. W swym wystąpieniu mówił, jak trudna jest posługa wierzącego lekarza, poruszał temat potrzeb chorego, jego oczekiwań wobec lekarza. Zaznaczył, że chorzy potrzebują czułości, a nie tylko wypisania recepty. Mówił, że lekarze coraz częściej wpadają w pułapkę technologii, która zaburza ich kontakt z chorym; często lekarz siedzący za komputerem, rezonansem czy innym urządzeniem nie nawiązuje tego bezpośredniego kontaktu. Profesor zaznaczył, jak byłoby wspaniale, gdyby obie strony (lekarz-chory) rozumiały swoje ograniczenia. Mówił, byśmy zechcieli widzieć ludzką godność tam, gdzie jest szczególnie narażona, czyli na początku i końcu życia. Ostatnie dwa wystąpienia należały do Hospicjum Cordis z Katowic – pierwsze wygłosiła mgr Elżbieta Lekston-Żyłka, która mówiła o roli systemu wsparcia nad dzieckiem w terminalnej fazie choroby nowotworowej i jego rodziny. Przedstawiła rozwiązania, jakie stosuje się w ich hospicjum, opowiedziała o marzeniach dzieci, jakie udało się spełnić i o wsparciu, jakiego udzielają rodzinie. Drugi wykład przedstawiła pani Agnieszka Laskowska – dotyczył on wolontariatu międzynarodowego, który w hospicjum Cordis rozwija się dosyć dynamicznie i przynosi niespodziewane efekty.

Przedostatnim punktem drugiego dnia konferencji była Msza Święta dziękczynna za posługę hospicyjnych wolontariuszy; przewodniczył jej ks. Andrzej Dziedziul MIC, kapelan Forum Hospicjów Polskich. Natomiast ostatnim punktem tego dnia był niesamowity występ solistów ze Studia Piosenki „Fermata” z Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Dzieci swym występem wywołały w nas moc wzruszeń i dostały mnóstwo oklasków, na co z pewnością zasłużyły.

W trzeci dzień konferencji wykłady wygłosili :ks. dr Jarosław Wojtkun, dr Jerzy Jarosz i dr Emilia Sarnacka.

Tegoroczna konferencja pogłębiła naszą wiedzę w wielu aspektach, pozwoliła na wymianę doświadczeń i poznanie problemów i sukcesów innych hospicjów i wolontariuszy. Po tych trzech dniach jesteśmy bogatsi duchowo i pełni optymizmu. Dziękujemy ks. Markowi Kujawskiemu z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu za zaproszenie, wspaniałą atmosferę, wymianę doświadczeń na polu pracy z ludźmi nieuleczalnie chorymi oraz trud przygotowania całej konferencji i troskę o abyśmy nie byli głodni.