Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

We wtorek, 17 marca Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie organizuje doroczną zbiórkę uliczną. Zebrane środki będą przeznaczone za opiekę medyczną nad chorymi i zakup sprzętu rehabilitacyjnego do funkcjonującej przy Hospicjum bezpłatnej wypożyczalni.

Pieniądze do puszek z logo hospicjum będą zbierać wolontariusze, wśród nich m.in. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Chełmie wraz z nauczycielami oraz uczniowie z Koła Caritas przy Gimnazjum nr 1, ZSE i III LO, I LO, II LO. W zbiórkę zaangażują się także członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Chełm. Każdy z kwestarzy będzie miał imienny identyfikator z logo chełmskiego Hospicjum. Wolontariuszy będzie można spotkać głównie w centrum miasta, w godz. 13-16. Odwiedzą także chełmskie instytucje, w tym Urząd Miasta. Z prośbą o wrzucenie symbolicznej złotówki i tym samym wsparcie potrzeb chorych, wolontariusze Hospicjum im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego zwrócą się też do pani prezydent, jej zastępców oraz dyrektorów wydziałów.

– Pieniądze ze zbiórki ulicznej zamierzamy przeznaczyć głównie na funkcjonowanie naszego medycznego Zespołu Hospicyjnego oraz zakup sprzętu i różnych artykułów medycznych. Nasz Zespół Hospicyjny zajmuje się domową opieką nad chorymi na nowotwory i choroby przewlekłe – mówi Tadeusz Boniecki, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. – Obecnie mamy pod opieką 35 chorych z terenu Chełma. Są oni pod stałą opieką lekarza opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuty oraz psychologów. Trzeba podkreślić, że nasza pomoc jest bezpłatna, rodzina nie ponosi żadnych kosztów opieki. Aby polepszyć życie chorego, rodzina ma możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego (elektryczne łóżka, chodziki, wózki inwalidzkie, krzesła toaletowe, kule, koncentratory tlenu, ssaki medyczne, materace przeciwodleżynowe). Na specjalne życzenie rodziny posługę u łóżka chorego sprawuje także kapelan hospicjum. Do dyspozycji rodzin jest także prawnik. Swoją samarytańską posługę miłosierdzia wykonują przy chorych również wolontariusze medyczni. Wspomagają kadrę medyczną w domach wykonując różne obowiązki bezpośrednio odciążające rodzinę np. zakupy, rozmowa, prace porządkowe i inne. Najlepszym miejscem do przeżywania choroby jest ciepło domowego ogniska dlatego tez posługujemy w mieszkaniu chorego – dodaje Boniecki. Stowarzyszenie prowadzi też grupę wsparcia dla osób w żałobie oraz grupę dla osób po chorobie nowotworowej. – Bardzo prosimy o wrzucenie choć symbolicznej złotówki do naszych puszek z którymi sprawdzeni wolontariusze wyjdą na ulice Chełma. Otwórzmy nasze serca i sięgnijmy do kieszeni aby wspomóc nasze wspólne dzieło. Bo gdy uczynki są zerowe to człowiek karleje – zachęca Boniecki.

Doroczna zbiórka to również okazja do propagowania idei pomocy hospicyjnej. Podczas zbiórki wolontariusze będą rozdawali ulotki informacyjne chełmskiego Hospicjum i żonkile, kwiaty będące symbolem nadziei.

Przypominamy, że chełmskie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego można wesprzeć finansowo nie tylko podczas dorocznych zbiórek ulicznych. Zachęcamy do przekazania 1% podatku właśnie chełmskiemu Hospicjum (KRS 0000342853). Informujemy też, że w każdy poniedziałek do końca kwietnia w siedzibie biura Stowarzyszenia (ul. Lwowska 12/4, I piętro, wejście od pl. Kupieckiego), w godz. 14-16 na podatników czeka biegła księgowa Maria Koguciuk. Wszystkim zainteresowanym bezpłatnie wypełni deklaracje w zamian za przekazanie 1% podatku hospicjum.