Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

„Opiekun rodzinny – samotny bohater?” to 13. edycja akcji „Hospicjum to też Życie”, organizowanej corocznie przez Fundację Hospicyjną we współpracy z hospicjami z całej Polski. Jej celem jest zwrócenie uwagi na członków rodzin, sprawujących opiekę nad swoimi ciężko chorymi bliskimi, dziećmi i dorosłymi – na opiekunów rodzinnych.

Jak wyjaśniają nadawcy kampanii, kluczowym problemem dotykającym te osoby jest brak systemu wsparcia, obejmującego opiekę wyręczającą, dostęp do informacji, szkoleń czy też umożliwienie łączenia opieki z innymi obowiązkami, pracą zawodową, a także umożliwienie odpoczynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku opieki sprawowanej przez wiele lat, czasem przez całe dorosłe życie opiekuna. Problem ten dotyczy wszystkich osób sprawujących opiekę nad bliskim w domu, nie zawsze nad osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dlatego jego skala w Polsce nie jest znana.

 

 

 

Opiekun musi podporządkować swoje sprawy, swoje życie opiece nad chorym podopiecznym, dzieckiem czy dorosłym. – tłumaczy Alicja Stolarczyk, Prezes Zarządu Fundacji. – Zwykle też opieka wiąże się z koniecznością ograniczeń czy rezygnacji z życia towarzyskiego, zawodowego, również rodzinnego, odłożenia swoich pasji i planów. Nie możemy zostawiać tych osób samym sobie. Czasem wystarczy rozmowa czy pomoc w drobnych codziennych sprawach.

W ramach kampanii placówki hospicyjne, biorące w niej udział, umieszczają na swoich stronach internetowych praktyczne porady dla opiekunów, dotyczące różnych aspektów opieki lub przekierowanie na stronę www.hospicja.pl, gdzie można znaleźć przydatne materiały oraz informacje o kampanii i możliwościach pomocy opiekunom rodzinnym.

Fundacja Hospicyjna jest gdańską organizacją pożytku publicznego prowadzącą od 2004 roku działania o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim w następujących obszarach: wsparcia merytorycznego i finansowego hospicjów, rozwoju wolontariatu opiekuńczego, wsparcia socjalnego i psychologicznego dzieci i młodzieży w żałobie i osób dorosłych oraz edukacji społecznej.

 

 
 

List Krajowego Duszpasterza Hospicjów
Pobierz plik w formacie .pdf