Kontakt z naszym Hospicjum

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

W dniach 5-7 października odbyły się w Warszawie spotkania hospicyjne. Podczas konferencji „Patriota, Społecznik, Artysta – Święty Brat Albert Chmielowski Patron Roku 2017” w Sali Kolumnowej Sejmu w czwartek 5 października JE Ks. Arcybiskup Grzegorz Ryś, przedstawiając między innymi sprawy organizacji przytuliska, zacytował kilka myśli św. Brata Alberta:

„Aby prowadzić dzieło dla ubogich trzeba być człowiekiem kontemplacji, trzeba być związanym z Bogiem, bo bez tego nie można być społecznikiem.”
„Pomagać można tylko jak się nie jest przywiązanym do własności.”

W organizowanej przez Duszpasterza Forum Hospicjów Polskich Ks. Władysława Dudę Konferencji Duchowość Hospicyjna jednym z wykładowców był Prof. Zbigniew Żylicz. Dzięki rozmowie z Profesorem przedstawiciele 21 Hospicjów mogli poznać, jak prowadzona jest opieka hospicyjna w Holandii, Szwajcarii i Anglii. Być może już niedługo wyzwaniem stojącym przed zespołami w Polsce, będzie, podobnie jak w tych krajach, starzenie się społeczeństwa. Człowiek stojący u kresu życia ma średnio ponad 85 lat i jego dzieci też są już seniorami w wielu wypadkach wymagających pomocy drugiej osoby. W Polsce, w porównaniu z powyższymi krajami, mamy domową opiekę hospicyjną – szpital w domu – taką samą jak w hospicjach stacjonarnych. W tamtych krajach osobami terminalnie chorymi przebywającymi w domach zajmują się lekarze pierwszego kontaktu.

Konferencja wpisała się w obchody Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Powszechna Opieka Zdrowotna i Paliatywna – nie zostawiajmy cierpiących w osamotnieniu”. Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej to czas wspólnych działań, poświęcony świętowaniu i wspieraniu hospicjów oraz opieki paliatywnej na całym świecie. Obecnie na świecie 18 milionów ludzi umiera w bólu i z nieuśmierzonymi innymi objawami.

Konferencję honorowym patronatem objęli:
Pan Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP
Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz Ordynariusz Archidiecezji Warszawskiej