Kontakt z naszym Hospicjum

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

17 października 2017 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie odbyła się III edycja konferencji naukowej Opieka Paliatywna i Hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat – w tym roku pod hasłem „Komunikowanie się u kresu życia”. Konferencja miała charakter otwarty, a uczestnictwo w niej było bezpłatne. Skierowana była do naukowców, ekspertów, praktyków, lekarzy, doktorantów, studentów, wolontariuszy, organizacji społecznych i pozarządowych oraz wszystkich zaangażowanych lub zainteresowanych opieką paliatywną i hospicyjną.

Celem III edycji Konferencji było zwrócenie uwagi jej uczestników – studentów, pracowników i wolontariuszy zespołów paliatywnych i hospicjów, jak i innych ośrodków opiekujących się chorymi na rolę odpowiedniej komunikacji z chorym oraz z jego rodziną, w tym na umiejętność prowadzenia trudnych rozmów o nieuleczalnej chorobie i śmierci. Intencją było również przekazanie wiedzy na temat medycznych, filozoficznych, psychologicznych i humanistycznych aspektów rozmów i szeroko pojętej komunikacji u kresu życia, w obliczu śmierci i umierania oraz popularyzacja medycyny paliatywnej, opieki hospicyjnej i wolontariatu, a przy tym przypomnienie jak ważną rolę te elementy odgrywają w codziennej opiece nad terminalnie chorymi i w naszym życiu.

Ostatni okres życia, w którym nieuleczalnie chory człowiek może żyć do naturalnej śmierci bez bólu, z opanowanymi objawami towarzyszącymi chorobie, a rodzina może otrzymać wsparcie w trudnych chwilach utraty bliskiej osoby, rodzi refleksję nad sensem życia, choroby i śmierci. Możliwość rozmowy z lekarzem jest dla chorego bardzo istotna. Lekarz, psycholog, pielęgniarka, duszpasterz dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są osobami predysponowanymi do egzystencjalnych rozmów i komunikowania się z chorym i jego rodziną.

Wykładowcy, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, przekazali cenną wiedzę, jak rozmawiać z chorymi i ich rodzinami, a w trakcie warsztatów uczestnicy, również w praktyce, przećwiczyli określone przypadki.

Od kilkunastu lat, w połowie października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. W tym roku jego obchody przypadły w okresie, gdy odbywała się III edycja konferencji naukowej Opieka Paliatywna i Hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat – „Komunikowanie się u kresu życia”, wpisując się w misję edukacyjną uwrażliwiającą społeczeństwo na los ludzi chorych i cierpiących.

Konferencję honorowym patronatem objęli:

Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki
Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum

Dr Jolanta Stokłosa
Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych
„Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie