Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Już po raz drugi Fundacja Hospicyjna poświęciła ogólnopolską kampanię „Hospicjum to też Życie” opiekunom rodzinnym osób chorych, niepełnosprawnych, zarówno w podeszłym wieku jak i dzieci.

Październik 2017 – luty 2018 roku to czas trwania ogólnopolskiej kampanii społecznej z cyklu „Hospicjum to też Życie”. W ramach jej XIV edycji Fundacja kontynuuje poruszony w poprzedniej edycji temat sytuacji i potrzeb opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin sprawujących w domach opiekę nad swoimi niesamodzielnymi bliskimi, dorosłymi i dziećmi. Jej hasło to: „Opiekun rodzinny – nie musi być sam”. Organizatorzy chcą przypomnieć, z jakimi obciążeniami wiąże się opieka nad osobą ciężko i nieuleczalnie chorą, jakie zmiany wprowadza w życiu opiekunów i jak bardzo potrzebne jest stworzenie systemowego wsparcia, funkcjonującego od początku choroby. Organizatorzy również zachęcają lokalne społeczności do budowania sieci wsparcia w obrębie wspólnot sąsiedzkich lub parafialnych, które mogą uzupełniać opiekę formalną. Poprzez konkretne działania i jednocześnie dyskusję merytoryczną, Fundacja chce zacząć zmieniać rzeczywistość opiekunów rodzinnych.

 
 

 
Kim jest opiekun rodzinny?
Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim chorym: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, pomaga w codziennym życiu i czynnościach pielęgnacyjnych. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. To może być Twój sąsiad, sąsiadka, ktoś z rodziny lub współpracowników.

Jakie ma prawa?
Takie jak każdy z nas, chociaż często o tym zapomina. Między innymi ma prawo do dbania o własne potrzeby, w tym do odpoczynku bez poczucia winy. Ma prawo prosić o wsparcie i je otrzymać.

Jak Ty możesz pomóc?
Rozejrzyj się i dowiedz, kto z Twojego otoczenia jest opiekunem rodzinnym. Zaproponuj pomoc w prostych sprawach. Wyprowadź psa, zrób zakupy, pójdź na spacer. Porozmawiaj, wysłuchaj, może spędź trochę czasu z jego chorym bliskim, by sam mógł pójść do lekarza czy zwyczajnie odpocząć. Opiekunowie rodzinni zwykle pozostają ze swoimi problemami sami. A przecież nie musi tak być, prawda?

Po więcej informacji, porady dla opiekunów rodzinnych, zapraszamy na www.hospicja.pl