Kontakt z naszym Hospicjum

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Pod hasłem „Powróćmy do źródeł” w dniach 1-3 czerwca odbył się w Krakowie trzydniowy Zjazd Polskiego Ruchu Hospicyjnego. W programie m.in. była dyskusja nad wyzwaniami stojącymi przed hospicjami i nad inspiracjami wypływającymi z życia i posługi chorym bł. Hanny Chrzanowskiej.

Zjazd środowisk hospicyjnych z całej Polski odbyło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy klasztornej, gdzie spoczywają relikwie św. Faustyny Kowalskiej.

Następnie odbyła się sesja poświęcona dr Cicely Saunders, twórczyni opieki hospicyjnej. W sobotę sesję pod hasłem „Zobaczyć człowieka” poprowadził prof. dr hab. med. Krystyna de Walden Gałuszko. Jej mottem są słowa: „Musimy się nauczyć rozpoznawać moment, w którym nasze leczenie przekształca się w opiekę nad człowiekiem umierającym”. Wystąpienia poświęcone były leczeniu bólu w opiece hospicyjnej, opiece nad dziećmi umierającymi i zasadom zapisanym przez Cicely Saunders.

Kolejna sesja zorganizowana została pod hasłem „Dobrzy ludzie”. Jej założeniem było wspólnotowość w opiece hospicyjnej i towarzyszenie umierającym. „Cała organizacja pracy skierowana jest przeciw samotności – nie tylko chorych, lecz i współpracowników. Jedyne, co możemy zrobić, to być razem, nieść ulgę, wierną obecnością” – przekonują organizatorzy. Podkreślają też, że oprócz środków przeciwbólowych trzeba mieć jeszcze w hospicjum dobrych ludzi, którzy zawsze znajdą czas na cierpliwe wysłuchanie drugiego, umieją usługiwać z wyczuciem, taktownie, z pełnym zaangażowaniem i spokojem.

Czwarta sesja zjazdu była poświęcona motywacjom. Uczestnicy obrad skupili się na inspiracjach wynikających ze spotkań z Cicely Saunders i bł. Hanną Chrzanowską.

W niedzielę odbyło się walne zebranie Forum Hospicjów Polskich oraz dyskusja na temat stanu opieki hospicyjnej w Polsce i jej przyszłością, zwłaszcza przyszłością wolontariatu w opiece nad chorymi.

Zjazd zakończył się pielgrzymką do Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.