Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Już po raz trzeci Fundacja Hospicyjna kieruje do Państwa kampanię, której celem jest poprawa sytuacji opiekunów rodzinnych – osób samodzielnie opiekujących się swoimi chorymi i niesamodzielnymi bliskimi w domach. Zmiana ich sytuacji to proces, który wymaga czasu, ale także zdecydowanych działań.

Pod hasłem „Opiekun rodzinny – nie musi być sam” organizatorzy kampanii po raz trzeci podejmują temat sytuacji i potrzeb opiekunów rodzinnych, czyli członków rodzin sprawujących w domach opiekę nad swoimi niesamodzielnymi bliskimi dorosłymi i dziećmi. Organizatorzy chcą w ten sposób wzmocnić przekaz poprzednich akcji i jeszcze raz podkreślić konieczność wsparcia rodzin osób starszych, niedołężnych, nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych, którzy są pod opieką hospicjów, ale również tych, którzy na taką opiekę nie mogą liczyć.

Kto powinien zapewnić wsparcie opiekunom rodzinnym? Na pewno jest to w dużym stopniu odpowiedzialność systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Ale to także nasza ludzka, społeczna odpowiedzialność za słabszych i niesamodzielnych członków lokalnych społeczności i wspólnot, które stanowimy w ramach osiedla, wsi, ulicy, parafii, organizacji, miejsca pracy itp. Organizatorzy zachęcają lokalne środowiska do budowania sieci wsparcia poprzez wolontariat opiekuńczy, zapraszając w tym również ośrodki do organizacji spotkań dla opiekunów.

Zmiana sytuacji opiekunów rodzinnych to proces, który wymaga czasu. To wyzwanie, które warto podjąć. Zmęczenie, wypalenie, różnego rodzaju dolegliwości fizyczne to konsekwencje braku odpowiedniego wsparcia od początku choroby podopiecznego, braku informacji, edukacji, pomocy emocjonalnej, finansowej czy w codziennych obowiązkach. Opiekun, który ma takie wsparcie, jest lepszym opiekunem, a dla zespołów opiekuńczych – lepszym partnerem w sprawowaniu opieki. Warto zadbać, by nie był sam.

Kim jest opiekun rodzinny?
Opiekun rodzinny to osoba opiekująca się w domu swoim bliskim: dorosłym lub dzieckiem, niesamodzielnym z powodu choroby, ułomności lub niepełnosprawności. Wspiera go emocjonalnie, zapewnia opiekę i pielęgnację, pomaga w codziennych czynnościach. Często zajmuje mu to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. To może być nasz sąsiad, koleżanka, ktoś z rodziny lub współpracowników.

Po więcej informacji, porady dla opiekunów rodzinnych, zapraszamy na www.hospicja.pl