Kontakt z naszym Hospicjum

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Piękny jubileusz obchodzi w tym roku Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Zwieńczeniem 10-letniej działalności jest rozpoczęcie prac projektowych przygotowujących do budowy hospicjum stacjonarnego.

Stowarzyszenie powstało w 2009 roku. W tym samym rozpoczęło swoją działalność. Komitet Założycielski Hospicjum stanowili: ks. inf. Kazimierz Bownik, Tadeusz Boniecki, Zenon Chudak, Krystyna Szpak-Lipińska.

– W marcu 2010 r. nasze hospicjum otrzymało logotyp. Jego autorem jest grafik z Poznania Piotr Bedliński. W swojej pracy inspirował się ideą niesienia pomocy potrzebującym bliźnim – tłumaczy Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia.

– W zaprojektowanym logo zastosowałem motyw opieki – dłonie, oraz wrażliwości – gołębicy symbolizującej miłość, radość, dobroć oraz uprzejmość. Jest również utożsamiana z charyzmatami uzdrowień oraz czynienia cudów – wyjaśnia swoją koncepcję autor. – Dłoń, z której gołębica stara się wzlecieć, symbolizuje wsparcie (podtrzymanie na duchu), natomiast dłoń nad nią opiekę, schronienie, a także rodzinny dom. Radośnie uniesione skrzydła gołębicy oraz jej czerwone serce przepełnione są radością oraz miłością. Ważna rolę w budowaniu nastroju odgrywa również łagodna kolorystyka. Barwy są miękkie i pastelowe, ręce czyste i łagodne, błękitna gołębica buduje nastrój uduchowienia oraz spokoju.

W czerwcu 2010 r. odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych współpracą z hospicjum. Miało ono charakter informacyjno – szkoleniowy. Była mowa o prawnych zagadnieniach wolontariatu i zasadach jego funkcjonowania, profesjonalnej i nieprofesjonalnej opiece nad terminalnie chorymi i wsparciu ich rodzin. Hospicjum zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym 26 listopada 2010 r.

– Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie zrzesza ludzi dobrej woli, pragnących nieść pomoc ludziom chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej – oraz ich rodzinom. Swoją działalność opieramy na społecznej aktywności swoich członków, lekarzy i pielęgniarek, chorych i ich rodzin oraz wolontariuszy. Wszelka pomoc świadczona jest bezpłatnie – tłumaczy Boniecki.

Celem hospicjum jest otoczenie chorych wszelką możliwą opieką domową. Opieka ta obejmuje między innymi zwalczanie objawów choroby, łagodzenie cierpień fizycznych, wsparcie duchowe i psychologiczne, wypożyczanie sprzętu niezbędnego do złagodzenia cierpień i funkcjonowania chorych, a także pomoc rodzinie w okresie choroby oraz żałoby.

Po 10 latach działalności przed członkami stowarzyszenia kolejne wielkie wyzwanie – budowa hospicjum stacjonarnego. Działkę organizacja otrzymała od powiatu chełmskiego. Akt notarialny już jest podpisany. Jeszcze w tym roku na jesieni powołana zostanie rada ds. budowy hospicjum. Zaproszone do niej zostaną znane osobowości ze świata biznesu, polityki i mediów, które mają pomagać w realizacji budowy. Potem zacznie się żmudna papierkowa praca związana z uzyskaniem pozwoleń i zbieraniem środków finansowych na inwestycję.

Super Tydzień Chełmski