Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Opiekunowie rodzinni często nie znają innej rzeczywistości niż ta związana z codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi, sprawami medycznymi. Wsparcie otoczenia może im pomóc zachować równowagę i wprowadzić do życia zwykłe chwile odpoczynku, które stają się luksusem. Zauważ, zrozum i wesprzyj opiekunów rodzinnych – to dla nich może bardzo wiele znaczyć.

 
 

 

Dostrzec opiekunów rodzinnych nie jest trudno. W codziennych rozmowach przekonujemy się, że prawie każdy z nas ma w bliższym lub dalszym otoczeniu osoby, które opiekują się swoim bliskim w domu.

Aby ich prawdziwie zauważyć potrzeba jednak odwagi, bo wymaga to od nas bezpośredniego zetknięcia się z problematyką starości, chorowania i przemijania. Szczególnie trudno jest mierzyć się również z cierpieniem dzieci.

Opiekunowie rodzinni często nie znają innej rzeczywistości niż ta związana z codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi, sprawami medycznymi. Wsparcie otoczenia może im pomóc zachować równowagę i wprowadzić do życia zwykłe chwile odpoczynku, które stają się luksusem.

Zauważ opiekunów rodzinnych – to dla nich może bardzo wiele znaczyć.

„Ważni – niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj” to XVI kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej, współorganizowana z kilkudziesięcioma hospicjami z całej Polski. Jeśli szukasz porad o codziennej opiece nad bliskim w domu, skorzystaj z informacji na portalu www.opiekunrodzinny.pl

Chociaż nie mówią o sobie: jestem opiekunem rodzinnym, to warto uzmysłowić sobie, jakiego zadania podejmuje się osoba, która często z dnia na dzień zmienia swoje życie o 180 stopni, żeby wspierać ukochaną osobę w chorobie.
Czasem rzucamy pracę.
Czasem rezygnujemy z życia towarzyskiego i osobistego.
Czasem ryzykujemy własne zdrowie.
Po prostu chcemy być blisko i zrobić dla naszych bliskich wszystko, co najlepsze. To czas, kiedy więzi w rodzinne są bardzo istotne. Rolę opieki nad chorym często przejmuje jedna osoba w rodzinie. Czuwamy i troszczymy się o niego, dzień i noc. Opieka sprawowana nieustannie w oczywisty sposób sprawia, że nie myślimy o sobie i jesteśmy narażeni na tzw. „zespół wypalenia opiekuna”. Może on się pojawić w wyniku chronicznego zmęczenia, niewyspania i przewlekłego stresu, jaki jest związany z trudną i dynamicznie zmieniającą się sytuacją. Nazwanie tej roli pozwala docenić ją nie tylko jako chęć towarzyszenia bliskiej osobie, ale także poprzez danie sobie prawa do proszenia o pomoc, prawa do odpoczynku i troski o własne zdrowie.

Dowiedz się więcej o prawach opiekuna: www.opiekunrodzinny.pl/dla-opiekunow/prawa-opiekuna

Wieloletnia, samodzielna opieka nad chorym w domu to trudne zadanie. Zrozum opiekunów rodzinnych i wyciągnij do nich pomocną dłoń.

Więcej informacji o opiece nad bliskim w domu znajdziecie na stronie www.opiekunrodzinny.pl

Wesprzyj opiekunów rodzinnych. Warto zaoferować nawet drobną pomoc, krótkie zastąpienie w codziennych obowiązkach. Dla kogoś, kto od wielu lat, przez 24 godziny na dobę opiekuje się bliskim w domu, to nieocenione wsparcie.

Wesprzyj opiekunów rodzinnych.
Opiekunowie potrzebują dostępu do wiedzy – sprawy związane z organizacją opieki w domu bywają przytłaczające. Wielką pomocą może być podpowiedź, gdzie szukać informacji na ten temat. Szczególnie polecamy stronę www.opiekunrodzinny.pl

Jeśli jesteś opiekunem rodzinnym, nie wahaj się prosić o pomoc. Poszukaj wśród swoich bliskich i przyjaciół co najmniej jednej osoby, która byłaby dla Ciebie wsparciem, której mógłbyś powiedzieć o najbardziej nawet trudnych uczuciach. Opiekunowie często nie chcą obarczać problemami swoich bliskich, którzy również mierzą się z poczuciem smutku, warto więc rozmawiać z kimś z zewnątrz najbliższego kręgu chorego: może być to przyjaciel, który z chorym nie jest blisko związany, osoba duchowna, do której masz zaufanie, czy psycholog lub hospicyjny wolontariusz.

Przeczytaj więcej porad dla opiekunów na www.opiekunrodzinny.pl/dla-opiekunow/zadbaj-o-siebie

 

 

Opiekun rodzinny zwykle opiekuje się bliskim 24 godziny na dobę, przez wiele lat. Według angielskich danych opiekunowie rodzinni świadczą nieodpłatną pracę wartą 137 mld funtów rocznie, równowartość rocznego budżetu na opiekę zdrowotną, a każdego dnia 600 osób rezygnuje z pracy, by opiekować się swoim bliskim. W Polsce, jednym z najszybciej starzejących się krajów europejskich, w 2004 r., opiekunów rodzinnych osób starszych było 2 miliony. Stałej opieki wymaga co trzecia osoba po 65 r. życia, 90% ludzi starszych to przewlekle chorzy. Wieloletniej, pełnej opieki potrzebują także chore i niepełnosprawne dzieci. Opiekunem rodzinnym może być twoja sąsiadka, przyjaciółka, ktoś z współpracowników. Rozejrzyj się i zapytaj, jak możesz pomóc.

„Ważni – niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj” to XVI kampania społeczna Fundacji Hospicyjnej, współorganizowana z kilkudziesięcioma hospicjami z całej Polski. Jeśli szukasz porad o codziennej opiece nad bliskim w domu, skorzystaj z informacji na portalu www.opiekunrodzinny.pl

dr Anna Janowicz – prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej Fundacji, pracuje w Instytucie Nauk Społecznych i Humanistycznych Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Pierwsza w Polsce absolwentka European Palliative Care Academy, międzynarodowej szkoły liderów opieki paliatywno-hospicyjnej. Autorka i współautorka publikacji dotyczących pozamedycznych aspektów opieki u kresu życia, w tym przede wszystkim opieki nieformalnej – wolontariatu i jego koordynacji oraz opiekunów rodzinnych.

 

Zrozumienie sytuacji osoby, która od wielu lat opiekuje się swoim bliskim może ułatwić nam dotarcie do niej z pomocą. Warto wczuć się w punkt widzenia opiekuna, aby wspierać go mądrze. Im wcześniej podejmiemy działania, tym większa szansa na ich skuteczność.

 

Bezcenna pomoc może zacząć się od wysłuchania i rozmowy. Poza informacjami o codziennej opiece, zabiegach medycznych, sprawach organizacyjnych i formalnych, opiekunowie rodzinni potrzebują życzliwej obecności drugiej osoby.

Możesz wesprzeć opiekuna, nawet jeśli wydaje Ci się, że będzie to trudne. Rzeczywiście – opiekunowie rodzinni zwyczajnie nie mają czasu na towarzyskie spotkania, nawet na spokojny spacer. Warto jednak zainicjować rozmowę, zaproponować chociaż krótkie zastąpienie go w opiece nad bliskim. Warto podarować opiekunowi wytchnienie.