Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Na co dzień pracuję fizycznie, ale na wolontariat i na spotkanie z ludźmi zawsze znajdę czas, wystarczy chcieć – mówi pani Renata z Hospicjum.

Stowarzyszenie Hospicjum domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego istnieje w Chełmie od 2009 r. Głównym celem stowarzyszenia jest domowa opieka nad osobami nieuleczalnie chorymi, przede wszystkim z chorobami nowotworowymi. Wszelka pomoc udzielana przez stowarzyszenie świadczona jest bezpłatnie. Hospicjum prowadzi między innymi wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Działają przy nim dwie grupy wsparcia: grupa wsparcia dla osób po przebytej chorobie nowotworowej i grupa wsparcia dla osób w żałobie (dla osób będących w żałobie po utracie najbliższych). Koordynatorem grupy wsparcia osób po przebytej chorobie jest pani Renata, która w 2013 r. po własnej chorobie wstąpiła do stowarzyszenia jako wolontariusz. Wówczas po namowie prezesa hospicjum Tadeusz Bonieckiego powstała grupa wsparcia po chorobie nowotworowej. W grupie uczestniczą osoby, które są w trakcie choroby, jak i po chorobie oraz ich rodziny. Grupa liczy 14 osób, wśród których są m.in. pani Renata – koordynator grupy, pani Monika – psycholog grupy oraz duszpasterz. Spotkania odbywają się bezpłatnie, raz w miesiącu i ich czas jest nieograniczony. Grupa polega na wspieraniu się w okresach trudnych. Uczestnicy podczas tych spotkań nie zawsze rozmawiają o chorobach, wymieniają się także doświadczeniami, rozmawiają o codziennych radościach i problemach.

Moja choroba to nie jest choroba, są bardziej chore osoby. Moja choroba a ich, nie ma porównania, tutaj są ciężko chore osoby – mówi koordynator grupy pani Renata.

Na początku gdy byłam wolontariuszem ze względu na chorobę musiałam na jakiś czas zawiesić wolontariat. Osoby z otoczenia reagują różnie, niektórzy pytają, po co to robię, dlaczego to robię za darmo?, ale też dużo ludzi mnie wspiera, tak jak dzieci czy rodzina – mówi pani Renata. Wszystkie osoby zaangażowane w grupie wsparcia nie otrzymują wynagrodzenia, wystarczy im uśmiech i słowo dziękuję.

Grupa wsparcia pani Renaty uczestniczy również w akcjach charytatywnych, między innymi bierze udział w Chełmskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, podczas którego wystawiane są ręcznie robione ozdoby choinkowe i pierniki. Ponadto stowarzyszenie co roku rozprowadza kalendarze hospicyjne. Zysk ze sprzedaży przeznaczony jest na cele hospicjum i pomoc podopiecznym, a w tym roku na pracę przygotowawcze do budowy hospicjum w Nowinach koło Chełma.

Stowarzyszenie Hospicjum domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego zaprasza wszystkie zainteresowane osoby chore albo które mają osoby chore w rodzinie do uczestnictwa w spotkaniach grup wsparcia. W parafii pw. Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska 55) raz w miesiącu odprawiane są msze św. w intencji całego Hospicjum, a po nich w salce parafialnej odbywają się spotkania, w których każdy może uczestniczyć. Udział w spotkaniach jest całkowicie bezpłatny.

Stowarzyszenie Hospicjum domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma status organizacji pożytku publicznego. W związku z tym przy corocznym rozliczeniu PIT możemy przekazać 1% naszego podatku chełmskiemu hospicjum. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku. Hospicjum również pomoże nam bezpłatnie rozliczyć PIT.

Możemy również wesprzeć indywidualnie hospicjum, dokonując wpłat na konto 39 1020 1563 0000 5702 0083 6759.

Kontakt z hospicjum w siedzibie przy ul. Lwowskiej 12/4 w Chełmie, czynne w dni robocze od godz. 10.00-14.00, natomiast w poniedziałek czynne do godz. 16.00, tel. 82 564-50-11.

Opracowała: Brygida Blicharz
SKOK za HORYZONT
Bezpłatne czasopismo SKOK im. Z. Chmielewskiego
Nr 3 (48) Marzec 2020