Kontakt ze Stowarzyszeniem

Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które potrzebują pomocy, oraz tych, którzy chcieliby ofiarować cząstkę siebie innym poprzez zaangażowanie się w wolontariat.

Nasze biuro znajduje się przy
ul. Starościńskiej 4A w Chełmie.
Zobacz na mapie

Czynne jest codziennie w dni robocze
od godz. 10.00 do 14.00, natomiast
w poniedziałki jest otwarte do godz. 16.00

Ze Stowarzyszeniem można się również kontaktować w tych godzinach
telefonicznie pod numerem telefonu:
(82) 564 50 11

Nasz adres mailowy:
hospicjumdomowe.chelm@gmail.com

Wspierają nas

 

Grupa wsparcia dla osób w żałobie

Jedną z form pomocy udzielanych przez nasze hospicjum jest grupa wsparcia dla osób będących w żałobie po stracie najbliższych.

Pierwsze spotkanie grupy miało miejsce 23 listopada 2010 r. i od tamtej pory uczestnicy spotykają się raz w miesiącu, we wtorki o godz. 16.00. Opiekunem grupy jest Bożena Kudaruk, której kilkunastoletni syn zmarł w wyniku choroby nowotworowej. Grupa może liczyć na pomoc psychologiczną udzielaną przez Annę Pasieczną i Tadeusza Ostrowskiego. Duszpasterzem grupy jest ks. Krzysztof Gromek.

Podczas spotkań członkowie grupy dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami, udzielają sobie wzajemnie wsparcia emocjonalnego. Wszystko to w atmosferze intymności i całkowitej akceptacji.

Każdy, kto odczuwa potrzebę tego typu terapii może przyjść na spotkania grupy wsparcia.

 

Grupa wsparcia dla osób po chorobie nowotworowej

Zdaniem lekarzy onkologów, na nowotwory choruje coraz więcej osób. Częstym powodem zachorowań na raka jest m.in. stres związany z trybem życia, zatruciem środowiska naturalnego, pracą zawodową. Jednak medycyna ma coraz więcej sukcesów w walce z nowotworami. Dzięki postępowi nauki, wzrasta skuteczność wykrywania tych chorób. To z kolei sprzyja wydłużaniu się życia osób, u których wykryto nowotwory. U wielu z chorych leczenie zakończyło się sukcesem. To nie oznacza jednak, że mogą spać spokojnie. Muszą się poddawać regularnym badaniom onkologicznym.

– Takie sytuacje wiążą się z ciągłym stresem i pytaniem: Czy choroba nowotworowa przypadkiem nie wróciła? Zdarza się, że chorzy czują się odsunięci na margines, zagubieni. Osoby mające podobne obawy, często boją się nimi podzielić z członkami rodziny. Lepiej jest to uczynić w środowisku ludzi którzy wygrali walkę z rakiem – mówi Anna Pasieczna, psycholog i członek zarządu Stowarzyszenia. – Dlatego też, powstała inicjatywa zorganizowania w naszym Stowarzyszeniu samopomocowej grupy wsparcia dla osób po przebytej chorobie nowotworowej. Takie osoby będą mogły liczyć na wsparcie w trudnych dla siebie sytuacjach – mówi pani Renata, koordynator grupy.

– Osobie chorej na raka, pozbawionej pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej oraz wiary w siebie, takie wsparcie ze strony grupy, dostarczy sił do dalszej walki z chorobą. Pomoże również w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości oraz przyspieszy wyzdrowienie – mówi Tadeusz Boniecki, prezes Stowarzyszenia.

Proponujemy spotkania w atmosferze życzliwości i całkowitej akceptacji. Uczestnicy będą mogli dzielić się wzajemnie swoimi przeżyciami i wysłuchać osób mających podobne doświadczenia związane z cierpieniem i chorobą.

Koordynatorem grupy jest Renata Alwas. W spotkaniach uczestniczy również Monika Korniejuk specjalista psycholog oraz kapelan hospicjum ks. kan. Antonii Świerkowski.

 

Zainteresowane osoby mogą uzyskać bliższe informacje i zapisać się do poszczególnej grupy wsparcia pod numerem (82) 564 50 11 bądź osobiście w biurze Stowarzyszenia od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biura.

Udział w spotkaniach jest całkowicie bezpłatny. Spotkania grup odbywają się raz w miesiącu w salce parafialnej przy Parafii Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska 55)